آموزش session , cookie

کوکی ها فایل های متنی ذخیره شده در رایانه مشتری هستند و از هدف ردیابی استفاده می شوند. پی اچ پی شفاف کوکی HTTP را پشتیبانی می کند.

سه مرحله در شناسایی کاربران برگشت وجود دارد –

اسکریپت سرور مجموعه ای از کوکی ها را به مرورگر ارسال می کند. به عنوان مثال نام، سن، یا شناسه و غیره

مرورگر این اطلاعات را در دستگاه محلی برای استفاده در آینده ذخیره می کند.

هنگامی که مرورگر زمان بعدی هر درخواستی را به سرور وب ارسال می کند، این اطلاعات کوکی ها را به سرور می فرستد و سرور از آن اطلاعات برای شناسایی کاربر استفاده می کند.

این فصل به شما آموزش می دهد که چگونه کوکی ها را تنظیم کنید، نحوه دسترسی به آنها و نحوه حذف آنها.

یک راه جایگزین برای ایجاد دسترسی به داده ها در صفحات مختلف یک کل وب سایت، استفاده از جلسه PHP است.

یک جلسه یک فایل را در یک پوشه موقت در سرور ایجاد می کند که متغیرهای جلسه ثبت شده و مقادیر آنها ذخیره می شوند. این اطلاعات در طول این بازدید برای همه صفحات سایت در دسترس خواهد بود.

محل فایل موقت توسط یک تنظیم در فایل php.ini به نام session.save_path تعیین می شود. قبل از استفاده از هر متغیر session اطمینان حاصل کنید که این مسیر را راه اندازی کرده اید.

پس از اتمام جلسه پس از اتفاقات رخ می دهد –

ابتدا PHP یک شناسه ی منحصر به فرد برای آن جلسه خاص ایجاد می کند که یک رشته تصادفی از ۳۲ عدد هگزادسیمال مانند ۳c7foj34c3jj973hjkop2fc937e3443 است.

یک کوکی به نام PHPSESSID به صورت خودکار به رایانه کاربر ارسال می شود تا یک رشته شناسایی جلسه منحصر به فرد را ذخیره کند.

یک فایل به طور خودکار بر روی سرور در دایرکتوری موقت تعیین شده ایجاد می شود و نام شناسه ی منحصر به فرد را با پیشوند sess_ یعنی sess_3c7foj34c3jj973hjkop2fc937e3443 نامگذاری می کند.

هنگامی که یک اسکریپت PHP می خواهد مقدار را از یک متغیر session بازیابی کند، PHP به طور خودکار رشته شناسه مصاحبه را از کوکی PHPSESSID می گیرد و سپس در دایرکتوری موقت خود برای فایل حاوی این نام ظاهر می شود و با مقایسه دو مقدار می توان اعتبار سنجی را انجام داد.

یک جلسه به پایان می رسد زمانی که کاربر مرورگر را از دست می دهد یا پس از خروج از سایت، سرور پس از یک دوره از زمان تعیین شده، معمولا ۳۰ دقیقه طول می کشد.
شروع یک جلسه پی اچ پی

یک جلسه PHP به راحتی با برقراری یک تماس به session_start () آغاز می شود. این تابع ابتدا بررسی می کند که آیا یک جلسه در حال آغاز است و اگر هیچ کدام شروع نشده باشد، شروع می شود. توصیه می شود برای تماس با session_start () در ابتدای صفحه قرار دهید.

متغیرهای جلسه در آرایه associative به نام $ _SESSION [] ذخیره می شوند. این متغیرها را می توان در طول عمر یک جلسه مشاهده کرد.

مثال زیر یک جلسه را شروع می کند و سپس یک متغیر به نام counter می دهد که هر بار که صفحه در طول جلسه بازدید می شود، افزایش می یابد.

از تابع isset () برای بررسی اینکه آیا متغیر جلسه در حال حاضر تنظیم شده است یا نه، استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *